Jdi na obsah Jdi na menu
 


HISTORIE KLUBU

2. 4. 2019
 Něco z historie Hudlické kopané
skenovani0007.jpg


  
 
 
 
 
 
 
 
Tak tedy první zmínka o kopané je někde mezi r.1925-30 kdy se na zahradě u Součků za nynější hospodou U Růžového stromu scházeli členové tehdejší nově založené Dělnické Tělovýchovné Jednoty – DTJ,za účelem kopání do míče.Z dostupných informací můžeme jmenovat několik hráčů této zakládající jednoty :
Abrhám Josef,Jirásek Emil,Malý Jaroslav,Patera nebo Cajhaml.kdo jednotu vedl se nepodařilo zjistit.

Dále následuje po DTJ další klub s názvem Rudá Hvězda,ani u tohoto klubu ze nepodařilo zjistit žádné podrobné informace.
Po r. 1930 přichází na scénu Nový klub tentokrát pod názvem Atleticko Fotbalový Klub – AFK,své zápasy hrál na hřišti u skály a tady již máme první zmínku o barvě drezů a to zelenočerné s nápisem Krušná Hora na prsou.
K r. 1932 se dle dostupných informací,hlavně oslavy 50ti let založení v r.1982 váže datum založení fotbalového klubu jako takového.
V r. 1940 bylo slavnostně otevřeno nové hřiště U Lesa kdy čestný výkop a přestřižení pásky provedla tehdejší herecká hvězda paní Věra Ferbasová kterou na tuto akci získal doktor Kočí jenž sport podporoval.Jeho dům stále stojí v naší obci a je nutno podotknout že na svém pozemku nechal postavit tenisový kurt kterého po dlouhá léta využívala i veřejnost,kdy se na něm sváděli tvrdé mače a své začátky s ním má zejména spojené      Hudlická házená.                                                                      
Z válečných let se nám podařilo získat i několik fotek nebo pozvánek na turnaj,jsou to opravdu historické unikáty a můžete je zhlédnout na naší výstavce.Z informací vyplívá že v této době klub vedl starosta a t.č.předseda klubu p.Jirásek.
Další strohé informace se vztahují na 50tá léta kdy se barvou oddílu stává modro-bílá,kterou klub vyznává dodnes. Vedoucím oddílu byl v té době Václav Hrabák. Jaká soutěž se hrála se bohužel nepodařilo zjistit,tak též kdo oddíl trénoval.

20160816_152009.jpg
Následuje generace hráčů 50tých a 60 tých let kdy se hrála v Hudlicích 1B třída jako soutěž pro Prahu západ a Beroun.Z té doby můžeme jmenovat několik hráčů kteří si jistě zaslouží abychom si je připomněli.brankář Vištejn z Trubské zvaný Papůn,fotbalový bohém Bohouš Jirásek zvaný Ričeprč,Lumír Hrubý-Čuloun,Jan Mlynárik-Kačány,Vašek Patera-Augustýn,Karel Skála,Sláva a Luďa Křížové,Jarda Vydra—Pánbík,další vynikající golman Zdeněk Šreter,tehdy mladí Vašek Kočí nebo Pepík Malý-Šůlík a moho dalších a dalších vynikajících hráčů.S celé této generace hráčů jsem nechal úmyslně na závěr dva a to Mildu Kulhánka-Libyše a Vaška Skleničku -Kravála velcí srdcaři a hecíři kteří k sobě měli hodně blízko a historky o této dvojici ať již s osobního nebo sportovního života dodnes stále kolují mezi námi a jsou dávány k dobru jako nezapomenutelné perličky.
skenovani0006.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Prapor dalších let pak již drželi hráči jako Zdeněk Jirava-Čiril tvrdý bijec a střelec,Luďa Merhulík,Jan Vintr,Olda Vostárek,Míra Havlůj,Franta Krauz,bratři Karel a Jiří Burešové,golmani Jirkové Petrus a Pelc,Jiří Jirásek a opět mnoho dalších vynikajících hráčů kteří nám jistě odpustí že si na všechny nevzpomeneme.
V polovině šedesátých let přichází z Berouna vynikající trenér p.Herejt který před tím přivedl Berounské dorostence až do ligi a v Hudlicích nastolil dosud nevídaný režim,který však vedl v ročníku 1965-66 v postup do 1B třídy Příbramska kde Hudlice úspěšně působilo mnoho dalších let.
V těchto letech bylo v klubu mnoho obětavých funkcionářů kteří všechen svůj volný čas věnovali fotbalu a cestovali s klubem na všechny zápasy.Jmenujme aspoň pár těchto obětavců p.Karel Dvořák,p.Luďa Merhulík,p.Karel Kulhánek,Jiří Pelc nebo p.Eduard Boon.
V r. 1965 se konali oslavy 25tého výročí otevření hřiště U Lesa na tuto oslavu byli pozvání hráči dorostu Sparty Praha.V té době měl klub družstva dospělých,dorostenců a žáků.Předsedou byl p.Jirásek kterého poté vystřídal p.Jaroslav Brychta,dále členové výboru Holeček,Stehlík,Jirava Fr.Kulhánek Jos.
V této době se také započalo s výstavbou nových zděných kabin a na přelomu 60 a 70 tých let se k nim přivedla jak elekř.tak voda,taktéž proběhla rekonstrukce hřiště do nynější podoby,kdy horní část hřiště byla stržena a na spodní byla naopak hlína navezena tak aby došlo k vyrovnání hrací plochy která se velmi svažovala k jedné straně a následně bylo hřiště oseto travinou.
V r.1968 přichází pro klub první velká rána když nečekaně umírá trenér p.Herejt,následující roky střídavě trénují klub pánové Kříž Sláva,Kříž Luďa nebo Václav Sklenička.Oddílu se nedaří a následují sestupy které končí v r.1976 až ve 3tř.
Další rána dopadla na klub s úmrtím trenéra p.Skleničky,nastává období kdy není trenér a hráči se trénují sami,klub prochází další krizí.
V r.1980 si klub pozval na oslavy internacionále Sparty Praha,v hospodě u babičky Brychtové proběhla velmi dobře připravená beseda s Oldřichem Nejedlým slavným to plejerem pražské Sparty a reprezentace a jedním z nejlepších kanonýrů historie české kopané.Byli zde promítány filmy natočené p.Luďou Křížem,známím to foto.a film.nadšencem.
Počátkem 80tých let přichází jako trenér p.Alois Vávra z Kr.Dvora a po jeho tvrdém tréninkovém drilu se začíná blýskat na lepší časy,mužstvo po fyzické stránce dokonale připravil a nová generace Hudlických hráčů dokázala vybojovat postup jak ze 3tř.do okresu tak i postup do 1A tř.Kladenska kde po tři roky úspěšně působili,než došlo k podivné reorganizaci a soutěží po které jsme opět hráli okresní přebor Berounska.
V té době měl oddíl jak žáky tak i dorost a jejich činnost byla velmi kladně hodnocena.Velkou práci odvedl v té době pro klub p.Ota Křepela,svou autoritou dokázal srovnat nejednoho hráče,nebo zajistit dosud nevídané zimní soustředění na v Kr.Horách – Potůčkách kam po několik let klub jezdil. Mnoho hráčů úspěšně reprezentovali naši obec můžeme opět jmenovat,brankáři Ivan Polák a Jan Pelc,hráči Milda Landa,Ota Sklenář,Jiří Hrtánek,Luďa Janák,Ivan Hájek,Jiří a Jaromír Davidové,Ivan Hrubý,Jiří Růžička,Karel Dvořák,Antonín Havlíček ,František Goldamer,Jiří Merhaut,Václav Sklenička,Josef Malý,Rosťa Hubka,Láďa Nešvara,Karel Hájek,Vlasta Kilberger,Jarda Dochtor,Petr Dochtor,Petr Vávra,Pavel Vávra,Petr Macháček a opět mnoho dalších.
V r.1987-88 ? Přichází velký úspěch Hudlických dorostenců kteří pod vedením trenérů p.Standy Veselého a Ivana Poláka získávají titul okr.přeborníka a několik z nich můžeme ještě dnes vidět na hřišti v drezu našeho Ačka.Byl to v té době velký úspěch a můžeme říci že díky jemu ještě dnes máme s čeho čerpat.Hráči jako Hynek Sklenáš,Vítek Sklenář,Petr Vlasák,Pavel Vlasák,Pavel-Pája Veselý,bratři Drskové,Jirka Vostárek,Vašek Kočí,Tomáš Jarolímek i ostatní si zaslouží uznání v historii našeho klubu.

 
Přichází 90té léta a pro klub již nejsou tak úspěšná,sice máme žáky i dorost ale pokles ve všech věkovych kategoriích je již patrný.U dospělých se postupně vystřídali trenéři Pelc,Havlíček,Seeman,Sklenička,Kilberger,Hubka nebo Zíka,ale hráči tomu v té době nedávali to co měli a podle toho to vypadalo.Začalo se vážně uvažovat zda klub vůbec přihlásit do soutěže,ano i takové návrhy v té době padaly,ale nakonec se podařilo získat významného sponzora v podobě místního majitele velkoskladu p.Jiřího Pateru,který klub svým jménem zaštítil a vlastně tak zajistil přežití fotbalu v Hudlicích.Klub zabezpečil hlavně po materiální stránce,kdy zakoupil jak drezy tak míče nebo sponzoroval dopravu na zimní soustředění do Bukové v již.Čechách.Několik dalších let jsme v soutěži hráli pod názvem FK Patera Hudlice.
V historii klubu bude mít toto období své stálé místo i když po několika neúspěšných pokusech posunout klub do vyšší soutěže p. Patera klub opustil,mohli jsme se již od něčeho odrazit a pokračovat.Klub dále působil již jako samostatný SK. Nesmíme však zapomenout na podporu od místního OÚ který nás podporoval a podporuje ať za starostování p. Havránka nebo nyní p. Hubeného.Bez této podpory by fotbal těžko přežil.

O mládež se nám v té době starali p.Hájek,Hubka a hlavně pak p.Havlíček který založil přípravku,prožil s ní krušné začátky ale úspěchy se časem dostavily a na jeho práci postupně navazovali trenéři Merhaut,Sklenička,Jirava,Sklenář .
Bohužel lidí kteří jsou ochotní věnovat svůj volný čas sportu a dětem je stále méně,spíše již žádní nový nejsou.

Přišel přelom století a Hudlický fotbal stále skomírá ve 3tř.k Áčku přišel konečně nový trenér p.JIrota Josef
z nového Jáchymova,dal mužstvu řád a pořádek,ale jeho snaha není stále naplněna,klubu se daří střídavě po sérii vítězstvích vždy přijde série porážek a tak stále dokola,sestup zatím ještě nikdy nehrozil,ale s přístupem několika hráčů z kádru se to zanedlouho může stát skutečností,za zmínku stojí jistě to,že k tahounům stále patří ti starší a mladší mají velké rezervy.

Ještě že máme nyní mládež,jak přípravka,ml.žáci tak st.žáci nám dělají radost a práce trenérů p.Pelce,Zíky,Svobody i Sklenáře přinášejí úspěchy.I tady ale jsou problémy s docházkou,nastartováno je však dobře a chceme věřit že se nakonec podaří dát dohromady společně i dorost,to je náš cíl a jediná naděje pro Hudlický fotbal,jen by bylo třeba přiložit ruku k dílu a pomoct,uvědomme si že děti svým způsobem vychováváme k samostatnosti,práce v kolektivu mu hodně dá,najde si nové kamarády,hlavně se pohybuje a dokáže se radovat
z úspěchů,nechceme přece doma pecivály kteří se nehnou od počítače.Proto apelujeme i dnes na vás ,rodiče, musíte nám pomoci,bez vaší podpory to nepůjde .
Fotbalová historie Hudlické kopané bude dnešním dnem pokračovat dál,věřme že úspěšně po mnoho dalších
let.
Výbor klubu dnes pracuje v tomto složení:

  Předseda: Sklenička Václav
Sekretář a místopředseda: Lhotka Ivan
  Pokladník: ing.Kreizinger Karel
Hospodář :ing.Hrubý Jan
Členové výboru: Sklenář Zdeněk
Sklenář Hynek
  Vedoucí A družstva:Vaněček Josef
  Trenér A Dr.Jirota Josef
  trenéři mládeže: Pelc Jan, Zíka Václav, Svoboda Kamil, Sklenář Zdeněk

  Revizní komise.
  Předseda.Havlíček Antonín
  Členové:Sklenářová Monika
  Lhotková Stanislava
  Zdravotník.Sklenářová Jana

Závěrem bych vám všem chtěl poděkovat za vaši účast,i tím jste prokázali že máte Hudlice stále rádi a věřím že se sem k nám budete vracet pravidelně,nesmíme zapomenout ani na ty kteří tu s námi již dnes nejsou a pro Hudlický fotbal vykonali mnoho práce,pro některé to byl doslova jejich život.Všem vám přeji mnoho zdraví a úspěchů,děkuji.