Historie
Historie házené
Oddíl házené při SK Hudlice z.s., dříve TJ Sokol Hudlice, založil v roce 1973 dřívější tajemník národního výboru Drahomír Suchánek, nadšený propagátor a trenér házené. Jak se počet družstev zvyšoval, přibývalo i dalších trenérů a pomocníků (Jirava, Patera, Merhaut, Holub, Klimeš a další).
Nejprve děvčata trénovala na antuce tenisového kurtu v zahradě "u Kočů". Teprve potom bylo vybudováno nové házenkářské hřiště v areálu u lesa. Povrch hřiště byl asfaltový, umělý povrch NISAPLAST byl položen až v roce 1986.
Protože chlapci sportovali v oddílech stolního tenisu nebo fotbalu, zaměřil se oddíl házené na děvčata. Postupně byla vybudována členská základna a oddíl mohl přihlásit do soutěží družstva ve všech žákovských kategoriích. Vzhledem k značnému úbytku hráček po ukončení základní školní docházky, zejména z důvodu odchodu na různé školy, byl vždy problémový přechod z žákovských do dorosteneckých a dospělých kategorií.
Postupem času se hudlická házená začala prosazovat nejen v soutěžích řízených Středočeským krajem. V té době téměř všechny aktivní dívky v obci a okolí tento sport v Hudlicích trénovaly a hrály. K vytvoření chlapeckého týmu házené také došlo, avšak vzhledem k tříštění zájmů mezi oddíly házené, fotbalu a tenisu neměl oddíl chlapců v házené dlouhého trvání, i když výsledky byly slibné.
Jako největší úspěchy házené můžeme připomenout např.:
1981 ml. Žákyně vítěz přeboru kraje národní finále PSL - 5. místo
1984 ml. žákyně vítěz přeboru kraje 8. místo v ČR
1985 st. žákyně vítěz přeboru kraje 5. místo v ČR
ml. žákyně A vítěz přeboru kraje národní finále PSL - 4. místo
ženy 3. místo přebor Prahy II
1986 ml. Žákyně vítěz přeboru kraje 4. místo v ČR
1996 přebor st. žákyň a ml. dorostenek 3. místo
2000 společná divize žen 1. místo
Zvyšování nákladů a rozpad systému financování sportu po roce 1989 vedlo k poklesu počtu soutěžících družstev v kraji i v Hudlicích. Ve středočeské oblasti došlo prakticky k rozpadu soutěže některých věkových kategorií. Pokusem o udržení soutěže některých kategorií bylo spojení středočeské a jihočeské soutěže do společné soutěže oblastní. To však vedlo k dalšímu zvyšování nákladů zejména na cestovné.
V roce 1999 bylo z iniciativy samotných hráček znovu přihlášeno do soutěže družstvo žen. Základ družstva tvořily bývalé hráčky Hudlic, které po dobu studia úspěšně reprezentovaly hudlickou házenou ve známých sportovních klubech (v Milevsku, v pražské Slavii, Bohemce nebo v národním týmu ČR). Návrat žen byl úspěšný a družstvo skončilo s jedinou prohrou na prvém místě. Po tomto úspěšném ročníku muselo družstvo v polovině soutěže ročníku 2000/2001 ze zdravotních a dalších důvodů, které neumožnily sestavovat kompletní soupisku, svoji účast přerušit a posléze definitivně ukončit.