Historie

Tak tedy první zmínka o kopané je někde mezi r.1925-30 kdy se na zahradě u Součků za nynější hospodou U Růžového stromu scházeli členové tehdejší nově založené Dělnické Tělovýchovné Jednoty - DTJ, za účelem kopání do míče. Z dostupných informací můžeme jmenovat několik hráčů této zakládající jednoty :
Abrhám Josef, Jirásek Emil, Malý Jaroslav, Patera nebo Cajhaml. Kdo jednotu vedl se nepodařilo zjistit. Dále následuje po DTJ další klub s názvem Rudá Hvězda, ani u tohoto klubu ze nepodařilo zjistit žádné podrobné informace.
Po r. 1930 přichází na scénu Nový klub tentokrát pod názvem Atleticko Fotbalový Klub - AFK, své zápasy hrál na hřišti u skály a tady již máme první zmínku o barvě drezů a to zelenočerné s nápisem Krušná Hora na prsou.
K r. 1932 se dle dostupných informací, hlavně oslavy 50ti let založení v r.1982 váže datum založení fotbalového klubu jako takového.
V r. 1940 bylo slavnostně otevřeno nové hřiště U Lesa kdy čestný výkop a přestřižení pásky provedla tehdejší herecká hvězda paní Věra Ferbasová kterou na tuto akci získal doktor Kočí jenž sport podporoval. Jeho dům stále stojí v naší obci a je nutno podotknout že na svém pozemku nechal postavit tenisový kurt kterého po dlouhá léta využívala i veřejnost, kdy se na něm sváděli tvrdé mače a své začátky s ním má zejména spojené Hudlická házená.
Z válečných let se nám podařilo získat i několik fotek nebo pozvánek na turnaj, jsou to opravdu historické unikáty a můžete je zhlédnout na naší výstavce. Z informací vyplívá že v této době klub vedl starosta a t.č.předseda klubu p.Jirásek.
Další strohé informace se vztahují na 50tá léta kdy se barvou oddílu stává modro-bílá, kterou klub vyznává dodnes. Vedoucím oddílu byl v té době Václav Hrabák. Jaká soutěž se hrála se bohužel nepodařilo zjistit, tak též kdo oddíl trénoval.


Následuje generace hráčů 50tých a 60tých let kdy se hrála v Hudlicích 1B třída jako soutěž pro Prahu západ a Beroun. Z té doby můžeme jmenovat několik hráčů kteří si jistě zaslouží abychom si je připomněli: brankář Vištejn z Trubské zvaný Papůn, fotbalový bohém Bohouš Jirásek zvaný Ričeprč,Lumír Hrubý-Čuloun,Jan Mlynárik-Kačány,Vašek Patera-Augustýn,Karel Skála,Sláva a Luďa Křížové,Jarda Vydra-Pánbík, další vynikající golman Zdeněk Šreter, tehdy mladí Vašek Kočí nebo Pepík Malý-Šůlík a moho dalších a dalších vynikajících hráčů. S celé této generace hráčů jsem nechal úmyslně na závěr dva a to Mildu Kulhánka-Libyše a Vaška Skleničku -Kravála velcí srdcaři a hecíři kteří k sobě měli hodně blízko a historky o této dvojici ať již s osobního nebo sportovního života dodnes stále kolují mezi námi a jsou dávány k dobru jako nezapomenutelné perličky.

Prapor dalších let pak již drželi hráči jako Zdeněk Jirava-Čiril tvrdý bijec a střelec, Luďa Merhulík, Jan Vintr, Olda Vostárek, Míra Havlůj, Franta Krauz, bratři Karel a Jiří Burešové, golmani Jirkové Petrus a Pelc,Jiří Jirásek a opět mnoho dalších vynikajících hráčů kteří nám jistě odpustí že si na všechny nevzpomeneme.
V polovině šedesátých let přichází z Berouna vynikající trenér p.Herejt který před tím přivedl Berounské dorostence až do ligi a v Hudlicích nastolil dosud nevídaný režim, který však vedl v ročníku 1965-66 v postup do 1B třídy Příbramska kde Hudlice úspěšně působilo mnoho dalších let.
V těchto letech bylo v klubu mnoho obětavých funkcionářů kteří všechen svůj volný čas věnovali fotbalu a cestovali s klubem na všechny zápasy. Jmenujme aspoň pár těchto obětavců p.Karel Dvořák, p.Luďa Merhulík, p.Karel Kulhánek, Jiří Pelc nebo p.Eduard Boon.
V r. 1965 se konali oslavy 25tého výročí otevření hřiště U Lesa na tuto oslavu byli pozvání hráči dorostu Sparty Praha. V té době měl klub družstva dospělých, dorostenců a žáků. Předsedou byl p.Jirásek kterého poté vystřídal p.Jaroslav Brychta, dále členové výboru Holeček, Stehlík, Jirava Fr.Kulhánek Jos.
V této době se také započalo s výstavbou nových zděných kabin a na přelomu 60 a 70 tých let se k nim přivedla jak elekř. tak voda, taktéž proběhla rekonstrukce hřiště do nynější podoby, kdy horní část hřiště byla stržena a na spodní byla naopak hlína navezena tak aby došlo k vyrovnání hrací plochy která se velmi svažovala k jedné straně a následně bylo hřiště oseto travinou.
V r.1968 přichází pro klub první velká rána když nečekaně umírá trenér p.Herejt, následující roky střídavě trénují klub pánové Kříž Sláva, Kříž Luďa nebo Václav Sklenička. Oddílu se nedaří a následují sestupy které končí v r.1976 až ve 3tř.
Další rána dopadla na klub s úmrtím trenéra p.Skleničky, nastává období kdy není trenér a hráči se trénují sami,klub prochází další krizí.
V r.1980 si klub pozval na oslavy internacionále Sparty Praha,v hospodě u babičky Brychtové proběhla velmi dobře připravená beseda s Oldřichem Nejedlým slavným to plejerem pražské Sparty a reprezentace a jedním z nejlepších kanonýrů historie české kopané. Byli zde promítány filmy natočené p.Luďou Křížem, známím to foto. a film. nadšencem.

Počátkem 80tých let přichází jako trenér p.Alois Vávra z Kr.Dvora a po jeho tvrdém tréninkovém drilu se začíná blýskat na lepší časy,mužstvo po fyzické stránce dokonale připravil a nová generace Hudlických hráčů dokázala vybojovat postup jak ze 3tř.do okresu tak i postup do 1A tř.Kladenska kde po tři roky úspěšně působili, než došlo k podivné reorganizaci a soutěží po které jsme opět hráli okresní přebor Berounska.
V té době měl oddíl jak žáky tak i dorost a jejich činnost byla velmi kladně hodnocena. Velkou práci odvedl v té době pro klub p.Ota Křepela, svou autoritou dokázal srovnat nejednoho hráče, nebo zajistit dosud nevídané zimní soustředění na v Kr.Horách - Potůčkách kam po několik let klub jezdil. Mnoho hráčů úspěšně reprezentovali naši obec můžeme opět jmenovat: brankáři Ivan Polák a Jan Pelc, hráči Milda Landa, Ota Sklenář, Jiří Hrtánek, Luďa Janák, Ivan Hájek, Jiří a Jaromír Davidové ,Ivan Hrubý, Jiří Růžička, Karel Dvořák, Antonín Havlíček ,František Goldamer, Jiří Merhaut, Václav Sklenička, Josef Malý, Rosťa Hubka, Láďa Nešvara, Karel Hájek, Vlasta Kilberger, Jarda Dochtor, Petr Dochtor, Petr Vávra, Pavel Vávra, Petr Macháček a opět mnoho dalších.
V r.1987-88 ? Přichází velký úspěch Hudlických dorostenců kteří pod vedením trenérů p.Standy Veselého a Ivana Poláka získávají titul okr. přeborníka a několik z nich můžeme ještě dnes vidět na hřišti v drezu našeho Ačka. Byl to v té době velký úspěch a můžeme říci že díky jemu ještě dnes máme s čeho čerpat. Hráči jako Hynek Sklenáš, Vítek Sklenář, Petr Vlasák, Pavel Vlasák, Pavel-Pája Veselý, bratři Drskové, Jirka Vostárek, Vašek Kočí, Tomáš Jarolímek i ostatní si zaslouží uznání v historii našeho klubu.

Přichází 90té léta a pro klub již nejsou tak úspěšná, sice máme žáky i dorost ale pokles ve všech věkovych kategoriích je již patrný.U dospělých se postupně vystřídali trenéři Pelc, Havlíček, Seeman, Sklenička, Kilberger, Hubka nebo Zíka, ale hráči tomu v té době nedávali to co měli a podle toho to vypadalo.Začalo se vážně uvažovat zda klub vůbec přihlásit do soutěže, ano i takové návrhy v té době padaly, ale nakonec se podařilo získat významného sponzora v podobě místního majitele velkoskladu p.Jiřího Pateru, který klub svým jménem zaštítil a vlastně tak zajistil přežití fotbalu v Hudlicích. Klub zabezpečil hlavně po materiální stránce, kdy zakoupil jak drezy tak míče nebo sponzoroval dopravu na zimní soustředění do Bukové v již.Čechách. Několik dalších let jsme v soutěži hráli pod názvem FK Patera Hudlice.
V historii klubu bude mít toto období své stálé místo i když po několika neúspěšných pokusech posunout klub do vyšší soutěže p. Patera klub opustil, mohli jsme se již od něčeho odrazit a pokračovat. Klub dále působil již jako samostatný SK. Nesmíme však zapomenout na podporu od místního OÚ který nás podporoval a podporuje ať za starostování p. Havránka nebo nyní p. Hubeného. Bez této podpory by fotbal těžko přežil. O mládež se nám v té době starali p.Hájek, Hubka a hlavně pak p.Havlíček který založil přípravku, prožil s ní krušné začátky ale úspěchy se časem dostavily a na jeho práci postupně navazovali trenéři Merhaut, Sklenička, Jirava, Sklenář .
Bohužel lidí kteří jsou ochotní věnovat svůj volný čas sportu a dětem je stále méně, spíše již žádní nový nejsou. Přišel přelom století a Hudlický fotbal stále skomírá ve 3tř.k Áčku přišel konečně nový trenér p.JIrota Josef z nového Jáchymova, dal mužstvu řád a pořádek,ale jeho snaha není stále naplněna, klubu se daří střídavě po sérii vítězstvích vždy přijde série porážek a tak stále dokola, sestup zatím ještě nikdy nehrozil, ale s přístupem několika hráčů z kádru se to zanedlouho může stát skutečností, za zmínku stojí jistě to, že k tahounům stále patří ti starší a mladší mají velké rezervy. Ještě že máme nyní mládež, jak přípravka, ml.žáci tak st.žáci nám dělají radost a práce trenérů p.Pelce, Zíky, Svobody i Sklenáře přinášejí úspěchy. I tady ale jsou problémy s docházkou, nastartováno je však dobře a chceme věřit že se nakonec podaří dát dohromady společně i dorost, to je náš cíl a jediná naděje pro Hudlický fotbal, jen by bylo třeba přiložit ruku k dílu a pomoct, uvědomme si že děti svým způsobem vychováváme k samostatnosti, práce v kolektivu mu hodně dá, najde si nové kamarády, hlavně se pohybuje a dokáže se radovat
z úspěchů, nechceme přece doma pecivály kteří se nehnou od počítače. Proto apelujeme i dnes na vás ,rodiče, musíte nám pomoci, bez vaší podpory to nepůjde .

Fotbalová historie Hudlické kopané bude dnešním dnem pokračovat dál, věřme že úspěšně po mnoho dalších let.